BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropskoj Uniji treba neprijatelj – Kremlja

Evropskoj Uniji treba neprijatelj – Kremlja
04.02.2024. god.
Razgovor o neminovnom ratu sa Rusijom pomaže članicama bloka da skrenu pažnju sa domaćih problema, izjavio je Dmitrij Peskov


Nedavne izjave političara EU o mogućnosti rata sa Rusijom služe njihovim domaćim interesima i odvraćaju stanovništvo od unutrašnjih pitanja poput pada ekonomije, sugerisao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. U isto vreme, tvrdnje o navodnom neizbežnom sukobu sa Moskvom takođe pomažu da se opravda nastavak finansiranja Kijeva, izjavio je on.


Lideri EU su 1. februara potpisali paket ekonomske pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra (54 milijarde dolara). Ovo je usledilo nakon nekoliko meseci unazad i nazad po ovom pitanju.

„Oni [političari u zemljama EU] treba da nastave da grade imidž neprijatelja, da to rade na teksturiran, istaknut način, kako bi opravdali povećanje potrošnje. A, vidite, izdvajanje od 50 milijardi – s jedne strane, za EU taj iznos nije velika stvar, ali je, s druge strane, još uvek uočljiv u kontekstu pokazatelja krize koji se manifestuju u ekonomijama zemlje EU“, rekao je Peskov novinaru Pavelu Zarubinu u nedelju.

Ovaj pokušaj da se stanovništvo odvrati od domaćih problema razgovorom o navodno nadolazećem sukobu sa Rusijom preduzelo je više zemalja bloka, istakao je portparol. Nemačka je posebno zauzela takav pristup da sakrije unutrašnje probleme sa kojima se suočava u poslednje vreme, sugerisao je on.

„Nemačka je ekonomski motor EU, a sada čitavi sektori nemačke privrede gube svoju atraktivnost i konkurentnost. I, naravno, u ovoj pozadini, najbolje je skrenuti pažnju stvaranjem neke vrste neprijatelja i održavanjem njegovog imidža. A za ovo verovatno nema nikog boljeg od [Rusije] po njihovom mišljenju“, objasnio je portparol.

Poslednjih meseci, visoki zvaničnici iz različitih zemalja EU pozivali su svoje građane da se pripreme za navodno neizbežni sukob sa Rusijom, pri čemu vlade preusmeravaju sredstva na svoje vojske. Berlin je aktivno krenuo tim putem, usvajajući novu vojnu i stratešku doktrinu krajem prošle godine koja ima za cilj snage „spremne za rat“. U to vreme, kancelar Olaf Šolc je tvrdio da je zemlji potrebna „dugoročna, trajna promena kursa“, sa ciljem stvaranja „moćnog Bundesvera“ koji je zapravo sposoban da se bori u ratu koji je označen kao neminovan.

Rusija je više puta odbacila tvrdnje da na neki način pokušava da napadne bilo koju zemlju EU ili NATO, opisujući takve navode kao „apsurdne“. Krajem prošle godine, na primer, ruski predsednik Vladimir Putin je ponovio da Moskva „nema interesa... geopolitički, ekonomski ili vojno... da vodi rat protiv NATO-a“.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik / Natalya Seliverstova/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat

Moskva smatra da je izliv nasilja bio namerni pokušaj da se terorišu ljudi u gradu na kom se govori ruski kako bi se pokorili vladi nakon puča i njenoj...


Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Ostale novosti iz rubrike »